A Java fejlesztés hasznos eszközei
A Java fejlesztők hozzászoktak ahhoz, hogy rengeteg nyílt forráskódú program könyvtár áll a rendelkezésükre. Ezek ismeretével és hatékony használatával lényegesen lehet rövidíteni az alkalmazások fejlesztési idején. Hogy milyen program könyvtárakat kell használni, azt általában a feladat határozza meg. Ugyanakkor van egy eszköz halmaz, mely minden fejlesztéskor használható, s bár direktbe nem épül be a készülendő rendszerbe, mégis lényegesen javíthat az előállított kód minőségén, a hibajavításon töltött idő nagyságán és merőben segíti a csoportos fejlesztéseket. Ezen eszközökről tervezek írni a most következő blog bejegyzéseimben. A bejegyzéseket elsősorban kezdő programozóknak szánom, akik még nem ismerik annyira, hogy mi is lenne hasznos a Java alapú fejlesztésekhez. Az eszközök egy része kifejezetten a csoportmunkához való, de egy részük nyugodtan alkalmazható az egyszemélyes projektekben is.
A nyílt forráskódú eszközök amelyek hasznosságáról írni akarok a következők:
- Maven3 (http://maven.apache.org/) - projektek menedzselése, hatékony karbantartása
- Nexus (http://www.sonatype.org/nexus/) - maven artifaktok hatékony kezelése és proxizása
- Hudson (új nevén Jenkins) http://hudson-ci.org/ illetve a Jankins: http://jenkins-ci.org/ - Continuous Integration eszköz
- Sonar (http://www.sonarsource.org/) - szemantikus hibákat felderítő eszköz
- JBoss 7 AS (http://www.jboss.org/jbossas) - JEE Alkalmazásszerver
Ezen eszközök hatékonyan kombinálhatok (pl. a Hudson-ba integrálható a Sonar, mely így minden egyes fordításnál a Sonart is lefuttatja, így ellenőrizve a kód minőségét, menet közben) és nagyon sokat segíthetnek a fejlesztőknek. Remélem a további blogbejegyzésekből ez ki is derül.